• Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului

Romania invinge Germania si conduce in Euroliga

Email Imprimare PDF
Tinerii romani din Bruxelles au invins aseara Germania cu 1-0, la capatul unui meci extrem de disputat, cu multe faze de poarta, ambitie si uzura fizica. Nici ploaia extrem de densa si nici renumele echipei germane nu au stat in calea unei victorii meritate, care plaseaza Romania pe locul 1 intre cele 19 tari participante in Euroliga.

Galbenul a stralucit pe teren inca de la inceputul meciului. In noul echipament oficial oferit de sponsorul Rombel a intrat pe teren o echipa motivata, dornica sa stearga amintirea unui 4-1 administrat de Germania cu doar cateva saptamani mai devreme.

Tricolorii au inceput agresiv si au avut primele ocazii clare de gol. Foarte importanta inca din start a fost insa defensiva, care l-a anihilat pe reputatul Nummer Acht de la germani, care il va avea probabil in cosmaruri pe bataiosul Dani Bivol. Romanii au atacat in valuri si au zdruncinat masinaria de joc germana cu o bara prevestitoare si un gol anulat pe motive incerte. Cu putin inainte de pauza, Ionut inscrie cu capul spectaculos sub bara, la o centrare marca Miti si tricolorii intra la cabine in avantaj.

Din tabara germana rasuna la pauza indemne de "vorwärts" (inainte!), un semnal de alarma pentru ceea ce a urmat. Repriza a doua a apartinut defensivei noastre, intrucat a trebuit sa faca fata unei echipe germane bine construita fizic. Fazele cu adevarat importante au lipsit insa si tricolorii au reusit sa isi mentina avantajul pana la final. Prin aceasta victorie, romanii urca pe primul loc al clasamentului Euroligii, treapta pe care isi propun sa si incheie acest campionat.

Felicitari tuturor pentru aceasta reusita si pana la urmatorul meci cu Olanda (25 Octombrie), va asteptam la antrenamentele din fiecare miercuri!

Va stam la dispozitie pentru informatii suplimentare si conditii de inscriere in echipa
De asemenea, va invitam la meciurile echipei, transportul catre teren fiind asigurat