Excursie la Brugge - Duminica 4 Martie ora 13

Agenda de activitati si intalniri si evenimente a romanilor din Belgia. Publicati doar evenimente de interes pentru comunitatea romanilor din Belgia.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Excursie la Brugge - Duminica 4 Martie ora 13

Mesajde korinutza pe 20 Feb 2007, 15:13

Dragii nostri,

La intilnirea de duminica s-a discutat posibilitatea de a petrece cu totii o zi placuta la Brugge cu ocazia Zilei Femeii. Am cazut de acord ca in we premergator datei de 8 Martie si mai precis pe 4 Martie sa ne vedem la ora 13 in fata garii de la Brugge de unde ne vom indrepta catre centru.

Programul il putem organiza impreuna in functie de preferinte:

- putem face un tur explicativ al orasului in minibus: http://www.citytour.be/
sau
- putem vizita centrul acestuia: Market Square, Burg, Heilig Bloed Basiliek, Stadhuis, Onze-Lieve-Vrouwekerk, Beginjnhof, Minnewater, Jan van Eyeckplein, Spanjaardstraat, Huize ter Buerze, Saaihalle, Sint-Anna, Jerusalem Church si Kantencentrum (sper ca cei care locuiesc in Brugge sau in zona sa ne dea mai multe amanunte pentru a selecta citeva obiective mai interesante dintre cele enuntate mai sus)

Dupa plimbare ne-am gindit sa servim impreuna un ceai intr-o cafenea situata tot in centru.

Pina acum minim 6 persoane au anuntat ca pot veni. Va asteptam cu drag si pe voi Rombel_09 !
korinutza
Guru
Guru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde DianaFaifer pe 20 Feb 2007, 17:31

Salve, Kori si toti ceilalti!

Pen'ca eu sunt direct de la sursa, va zic ca Brugge e un oras extraordinar de frumos, romantic, intim, plin de turisti, de ciocolata, dantela, ape, flori, barcutze... Ca sa nu mai zic ca tocmai in perioada asta se toarna un film americanesc cu Collin Farrel si Ralph Fiennes, care cica se plimba fara jena pe strada sau prin cafenele. Asa ca fetelor ...

Chiar asa, am vazut ca a inceput sezonul la barcutze, asa ca poate facem si noi o tura, eu am fost deja de vreo 4 ori si tot nu ma satur Rombel_14 . (Dureaza juma de ora si biletul e in jur de 6 euro).

Eu zic ca vreo 2-3 ore ne putem plimba, vizita una alta, nu la marea graba, si pe la ora 16 ne putea aseza la vorbe la o cafea. Propun o cafenea din Markt, adica cel mai turistic loc , un fel de Grote Markt din Bruxel.

Pentru cei care vin cu trenul, ma ofer sa va astept la gara si sa o fac pe ghidul Rombel_02 Cei care vin cu masina, pot parca tot la gara, unde e mai ieftin decit in centru, si de altfel aici ne putem intilni cu totii si pleca la plimbare.

Ce ziceti? Suna bine?
DianaFaifer
Membru
Membru

Locaţie: BRUGGE

Mesajde cristinusa pe 20 Feb 2007, 17:45

yep! yep! yep! suna excelent !!! Rombel_13

Eu am vizitat deja o data Bruges si mi-a placut enorm de mult , asa ca revin cu cea mai mare placere în acest orasel frumos , romantic,....etc !!!
Despre barcutze ce sa mai zic, de abia astept !!!! Numai sa fie sigure, sa aibe colaci de salvare si alte chestii de genul. Nu de alta , dar stiu sa înnot ca toporul la fund! Rombel_13

Deci ....URA SI LA GARA !!!
cristinusa
Senior
Senior

Locaţie: Sambreville

Mesajde oritje pe 21 Feb 2007, 03:37

Frumos, distractie placuta. Am fost acolo demult, e tare fain orasul!
oritje
Membru
Membru

Mesajde chrisdoina pe 22 Feb 2007, 14:52

corinuta, am reusit sa prind trenul se ora sase, si in urma incursiunii la "bunicuta" sotul a terminat din prima seara zacusca si pateurile, iar eu in cinstea hreanului am cumparat virsli vienezi Rombel_08 La bruges voi trece in revista toate pralineriile ca tare sint multe, si produsele delicioase!Sa speram ca si primavara va raspunde prezent la rendez-vous..bisous si pe curind!
chrisdoina
Guru
Guru

Mesajde korinutza pe 23 Feb 2007, 11:41

Wow Di pai la o asa descriere superba si mai ales la un ghid atat de simpatic greu cred ca ar putea rezista cineva Rombel_09 Rombel_14 !!!

Cristinush cred ca de indata ce va incepe plimbarea cu barcuta vei uita ca nu stii sa inoti mai ales ca orasul- vazut din acest tip de mijloc de transport- e superb Rombel_14 !!!:

http://www.youtube.com/watch?v=6aQB2NVRPrA

In plus... suntem experti la categoria aruncarea cu colacul hehe!!!

Oritje draga, chit ca intilnirea este pe 4 si nu pe 24 martie, sper sa gasesti un picutz de timp fiindca ne-ar face mare placere sa ni te alaturi Rombel_09 !

Chrisdoina mi-am tot facut griji daca ai ajuns la timp... si ma bucur f tare ca ai prins trenul Rombel_09 !!!

Zacusca nu mai am nici eu si al meu a terminat si restul produselor captate (adica pufu & stuff)... In plus, data trecuta nu stiu cum am facut de-am ratat eugeniile (erau probabil bine ascunse) asa ca trebuie sa reimprospatez stocurile si cred ca voi face o incursiune pina acolo din nou.

Cat despre pralinele de la Brugge wow iami iami, imi ploua deja in gura mai ales cind ma gindesc si la festivalul ciocolatei de-acolo Rombel_14 :

http://www.choco-late.be/

Imagine
korinutza
Guru
Guru

Mesajde oritje pe 23 Feb 2007, 20:12

Korinutza draga, as veni cu multa placere, dar sunt in vacanta! Asa ca va urez inca o data distractie placuta.
oritje
Membru
Membru

Mesajde korinutza pe 26 Feb 2007, 21:11

Oritje draga, iti urez sa ai parte de un concediu relaxant Rombel_09 si asteptam cu placere sa ne vedem la o data viitoare!
korinutza
Guru
Guru

Mesajde korinutza pe 01 Mar 2007, 10:47

Dragii mei,
Pentru cei care plecam duminica din Bruxelles propun sa ne intalnim la Gara Centrala in fata ghiseului de bilete la ora 11,40 pentru a calatori impreuna pina la Brugge.
Ii rog pe cei interesati sa se manifeste pe PM .
korinutza
Guru
Guru

Mesajde DianaFaifer pe 02 Mar 2007, 23:05

Seara buna, dragelor si dragilor care aveti chef si dispozitie sa va plimbati la Brugge in WE asta.

Ultimele aranjamente:

Pe www.nmbs.be am vazut ca cei care pleaca din Bruxel (majoritatea) au tren la 12.00 (din Station Central) si ajung in Brugge la 12.58. Mai sunt si prieteni de-ai nostri care vin cu masina si pe care ii sfatuiesc sa parcheze tot la gara , ca e si ieftin si practic.

Asa ca am zis ca stam sa ne stringem toti pina pe la 13.15 in fata garii (din Brugge, mai repet, nu se stie niciodata Rombel_02 ), linga acoperisul ala (sau cum i se mai zice) sub care asteapta lumea autobuzul.

Ideea e ca pe la ora 16 vom ajunge la Markt, centrul centrului, unde ne vom odihni trupurile si spiritele la cafeneaua Verdi, care e situata la 10 m mai departe de markt, adica pe Vlamingstraat 5. Este un loc elegant si cu bun gust, muzica clasica, preturi normale, servicii impecabile. Daca nu e loc aciulea, atunci ne mutam la Crown Plaza, o aruncatura de batz mai incolo, unde e la fel de elegant.

Cam asta fiind zise, eu va astept cu drag si sunt sigura ca va fi fain, sper ca si vremea sa tina cu noi. Oaricum, luati-va umbrele si aparate foto.

Pupilici.
DianaFaifer
Membru
Membru

Mesajde cristinusa pe 02 Mar 2007, 23:27

OK Di , s-a notat !

Pe duminica!
cristinusa
Senior
Senior

Locaţie: Sambreville

Mesajde valentin pe 03 Mar 2007, 01:16

Sunt sanse mari sa vin si eu cu sotia,dar tineti-mi pumnii sa nu se razgandeasca pana duminica Rombel_13
valentin
Guru
Guru

Mesajde DianaFaifer pe 03 Mar 2007, 09:11

Uite acu', la lumina diminetii ,vad ca lipsete o bucata buna din mesajul pe care l-am conceput constiincios aseara. Era vorba despre ce mi-am propus sa vizitam:

Mai intii mergem la Begijnof, adica niste manastiri de maicute, pline de narcise, in jur este o priveliste minunata cu Lac d'Amour, cu lebede, trasuri de cai.

Apoi o luam frumos pe Stoofstraat, adica cea mai ingusta straduta din oras, urmeaza Katelijnestraat cu Biserica Maicii Domnului in care se afla o sculptura de-a lui Michelangelo, si dupa, daca ne pemite vremea, am zis eu ca putem trage la visle pe canalele Brugge-ului. Rombel_02

In jur de 15.30 cred ca vom ajunge in Markt, unde putrem vizita Halletoren, adica un turn mare, in care cei care se incumata pot urca cele vro 360 de scari. Si daca dupa asta nu-ti vine sa bei o fierbinteala, apoi... Rombel_13

Nu vreau sa facem marathon, ne adaptam programul in functie de moment si ramine si pe la vara ce nu putem vizita miine.

Vali, negociaza cu sotia ta sa zica da si sa veniti.

Pe maine!
DianaFaifer
Membru
Membru

Mesajde korinutza pe 03 Mar 2007, 16:11

Dianush soare,

Ai facut un program superb Rombel_14 Rombel_14 Rombel_14 !
De-abia astept ziua de maine si sper din tot sufletul sa nu ploua Rombel_11 !!!

P.S. Vali tin pumnii sa nu se razgandeasca sotioara ta !
korinutza
Guru
Guru

Mesajde valentin pe 03 Mar 2007, 16:50

P.S. Vali tin pumnii sa nu se razgandeasca sotioara ta !

am stabilit deja,daca va fi vremea ok venim si noi. din cate am vazut pe teletext maine vom avea ceva soare dupa-amiaza,iar despre ploaie nu scrie nimic. temperatura maxima va fi de 14 grade.
valentin
Guru
Guru

Următorul

Înapoi la Activitati - Agenda evenimente