Dati-mi macar speranta

Forum adresat acelora care traiesc cu speranta ca voi , cei cu inima , suflet si credinta le puteti fi de ajutor . Forum deschis pe 22.03.2008

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Dati-mi macar speranta

Mesajde valentin pe 13 Iun 2005, 20:49

Titulul mesajulului poate ca nu are foarte multa legatura cu continul dar cred ca mai mult am vrut sa atrag atentia asupra unor lucruri ce mi s-au intamplat ultimele zile.

Nu stiu cati din voi au vazut in forumul rombel de pe yahoo ca cineva a postat un mesaj ce avea ca scop un anunt umanitar.Era vorba despre un copil ce se zbate intre viata si moarte dar si de o mama care spera ca micutul ca putea fi operat si salvat in Belgia.
Persoana care a postat articolul nutrea speranta ca noi cei de aici,romanii din Belgia vom putea face ceva care sa-l ajute pe micutul Mihai Hogas.

la prima vedere oricine poate gandi ca nu este primul si probabil nici ultimul anunt umanitar si ca noi,nu putem schimba soarta unora,ca suntem prea ocupati sau ca avem problemele noastre.NImic mai adevarat!

Dar oare putem oferi mamei acelui copil putina speranta?Oare cu toate problemele pe care le avem nu ne putem apleca macar 2 minute peste cazul asta si incerca sa ajutam chiar daca numai cu un mesaj de incurajare?

Pentru ca eu cred ca putem ajuta va propun sa organizam o petrecere Rombel cu scop caritabil,iar toate incasarile sa la oferim familiei micutului Mihaita.

Idea mea este ca bautura sa fie in prealabil cumparata de noi de la magazin,iar servirea sa o facem tot noi (probabil 3 "barmani" sunt de ajuns) asa incat profitul din seara respectiva sa fie cat mai consistent.

Ar fi o ocazie unica sa ne vedem,sa ne cunoastem si sa si facem un lucru nobil de care de care sa ne amintim cu placere multa vreme de acum incolo.

Voi ce spuneti?Are cineva idee de vreo sala?Are cineva chef sa se implice in actiunea asta?Daca da,nu ezitati sa va exprimati opinia si sa lasati o modalitate de contact.

ps.dupa o discutie avuta aseara cu mama lui Mihaita se pare ca datorita agravarii starii de sanatate,in una din saptamanile saptamanile urmatoare vor sosi in Belgia in vederea efectuarii transplantului de ficat.
valentin
Guru
Guru

Mesajde gabi-p pe 21 Iun 2005, 18:04

buna, valentin

sper ca raspunsul meu nu va ajunge prea tarziu.
Ma numesc Gabriela Pascovici-Bucur si sunt din Brasov.
Suntem stabiliti aici, in Belgia de 3 ani, la Engis.
Sunt gerante independante la o cafenea care are si sala cu o capacitate de 220 de persoane, de asemenea sala mica(de reuniuni) pt 25 de persoane, bucatarie profesionala, etc.
Problema unica ce ar fi, bautura trebuie sa o luati de la braseurul meu, la preturi care cred eu ca o sa va convina(poate chiar mai mici decât la magazin), cu marele avantaj pe de o parte ca plata se face dupa activitatea in sine.Eu pun sala la dispozitie gratuit si cheltuielile de curent si gaz le suport eu, pot de asemenea sa fac rost de DJ (un post de radio ) deci sa transmitem totodata si pe post, radio Test Engis, 107.2fm.
Sper ca am dat suficiente detalii .
Restul ramane la latitudinea ta si daca crezi ca facem treaba, anunta-ma.
M-as bucura sa ii pot fi de folos micutului.
Cu simpatie, gabi
gabi-p
Junior
Junior

Locaţie: engis, fagnes

Mesajde valentin pe 21 Iun 2005, 18:50

Uite ca atunci cand gandeam ca totul este pierdut mi-ai mai dat o speranta:-)
AM tot facut eforturi in ultima vreme,dar chiar si daca am avut sustinerea ambasadei tot nu am avut noroc.
Suna excelent propunerea ta,numai spune-mi te rog in ce parte a Belgiei te afli pentru ca nu cunosc localitatea despre care ai relatat.Sper sa nu fie prea departe de majoritatea oamenilor pe care ma bazez.

Ma poti contacta personal la telefon 0472.97.88.29 sau la valentin_stanescu2000@yahoo.com

Merci mult pentru reactie si sper sa iasa ceva.
valentin
Guru
Guru

Mesajde valentin pe 21 Iun 2005, 19:03

Pentru ca despre Mihaita Hogas copilul ce se afla pe moarte undeva intr-un spital din Belgia(a sosit duminica aici) am vorbit mai mult pe forumul rombel de pe yahoo,va pot sugera ca,in cazul in care sunteti interesati de detalii sa dati cautare pe Google numelui Mihai Hogas.Acolo puteti afla detalii,noutati pana la sosirea in Belgia dar si reactiile mass mediei romanesti cu privire la acest caz.

ps. Gabriela multumesc inca odata pentru oferta ta:-)
valentin
Guru
Guru

Mesajde valentin pe 28 Iun 2005, 19:14

Pentru ca intre timp s-au mai petrecut lucruri importante vreau sa revin cu detalii.

Duminica trecuta am fost cu impreuna cu familia Hogas la doamna Gabriela Pascovici.Asa am reusit sa facem cunostinta si sa petrecem cateva ore minunate impreuna.Zona este absolut superba si merita vizitata.Pe langa asta am vazut si sala de petrecere si am ajuns la o intelegere privind detaliile petrecerii.

Vreau sa precizez ca doamna Pascovici in afara de faptul ca ne va pune sala si profitul vanzarilor la dispozitie este gata sa se implice total in organizarea si derularea petrecerii.

Multumiri inca odata doamnei Pascovici

ps. in legatura cu data petrecerii dar si alte detalii voi reveni curand.
valentin
Guru
Guru

Înapoi la Ajutor Umanitar