Interviu acordat comunitatii RomBel de Preotul Constantin Pogor, Parohia Sfântul Apostol Andrei şi Sfântul Materne, Aalst - Flandra Orientala

RomBel: Parinte Constantin, v-am cunoscut in anul 2006 la biserica « Sf Nicolae » din Bruxelles unde erati mereu inconjurat de tineri. Ce proiecte ati condus la vremea aceea?     
Pr Constantin Pogor : Avand in vedere faptul ca muzica bisericeasca este un domeniu in care detin o anumita experienta si ca biserica Sf. Nicolae se afla la inceput de drum, primul proiect a constat in crearea si organizarea unui cor de tineri in scopul infrumusetarii raspunsurilor de la strana.

Concomitent am inceput a sustine si cursuri de muzica bizantina atat pentru iubitorii acestui tip de muzica cat si pentru pregatirea temeinica a membrilor noului cor. De asemenea, am co-participat la infiintarea si definirea principiilor Scolii biblice, un proiect axat pe catehizarea adultilor. Printre proiectele realizate la biserica Sfantul Nicolae, amintesc si initierea traditiei colindatului dupa datina romaneasca, accentul punandu-se mai ales pe vizitarea celor aflati in inchisoare sau in spitale, dar si a fratilor crestini si nu numai. Un moment aparte l-a constituit concertul de la inchisoarea din Saint-Gilles, Bruxelles, din decembrie 2007.

 
RomBel: Cum a luat nastere parohia « Sfantul apostol Andrei si Materne » ?

Pr CP: Aceasta parohie este rodul binecuvantarii Duhului Sfant care a intarit pe crestinii romani, in dorinta lor de a avea o parohie ortodoxa in zona Flandrei Orientale. Daca ea exista si astazi, acest lucru se datoreaza jertfei membrilor ei, care o sustin constant. Initial, biserica purta hramul « Sfintii arh. Mihail si Gavriil », numele fiind schimbat in anul 2008. De atunci, ii avem protectori pe Sfantul apostol Andrei si sfantul Materne. Am ales acesti doi sfinti avand in vedere faptul ca ei s-au remarcat ca doi mari apostoli si propovaduitori ai dreptei credinte. Sfantul Andrei a predicat intre altele si in tinuturile dunarene iar sfantul Materne in provincia romana Gallia Belgica.
 
RomBel: Cum privesc celelalte culte Ortodoxia romaneasca sau Ortodoxia in general ?
    
Pr CP: Pot sa va spun ca Ortodoxia, in cazul nostru cea de traditie romaneasca, este considerata ca un adevarat partener de discutie si de buna-intelegere. De trei ani de zile, avem foarte bune relatii cu Biserica romano-catolica cu care ne intalnim atat in cadrul saptamanii de rugaciune anuale cat si la diferite evenimente din viata parohiei (hramul, gratarul anual etc.).

RomBel: Aveti legaturi cu celelalte parohii ortodoxe din Europa, respectiv Belgia ?
          

Pr CP: Semnul cel mai evident al colaborarii dintre parohii este purtarea in rugaciuni si pomenirea la Sfanta Liturghie. Intr-un registru mai concret, parohia noastra dezvolta stranse legaturi de fratietate cu parohiile din cadrul Mitropoliei Europei Occidentale si Meridionale si, mai ales, cu cele din Belgia. La fel de importante sunt si contactele pe care le avem cu Biserica rusa sau greaca.     

RomBel: Este biserica un loc de intalnire pentru comunitatea romaneasca ?

Pr CP: Fara doar si poate. Dintotdeauna Biserica a fost un loc al confluentelor, al schimburilor si al comuniunii. Eu am cautat sa creez o atmosfera de pace si fratietate si sa dezvolt constiinta ca parohia Sf. Andrei este familia noastra. De aceea, ne adunam duminica atat la Sfanta Liturghie, cat si, dupa slujba, la o gustare comuna, dupa cum se intalneau in vechime crestinii in cadrul agapelor.

RomBel: Am citit pe site-ul  bisericii ca sunteti sprijiniti de « Asociatia ortodoxa romana CORFOO » a parohiei Sfantul apostol Andrei si sfantul Materne. De ce aceasta asociatie?

 Pr CP: Asociatia CORFOO (Comunitatea ortodoxa romana din Flandra Orientala si Occidentala), aflata actualmente sub responsabilitatea d-lui Patrick Puissant, duce o intensa activitate de sustinere a majoritatii activitatilor parohiei, inclusiv cele curente necesare bunei functionari. Totodata, asociatia isi propune si realizarea de programe culturale si teologic-educationale. In acest sens, valorile si traditiile romanesti constituie o coordonata esentiala ce modeleaza cumva trasarea si gandirea oricarui eveniment pe care ne propunem sa-l realizam.

RomBel: Ati avut si incercari. Cum le-ati depasit ?

Pr CP: Stiti, odata ce ne asumam responsabilitatea lucrarii in ogorul Domnului, incercarile si dificultatile devin bucurii. Dintre incercarile parohiei noastre mentionez starea necorespunzatoare a lacasului de cult, improprie rugaciunii si slavirii oportune a Creatorului cerului si pamantului. Se stie ca la fiecare inceput de drum exista anumite incercari. Important este ca prin rabdare si rugaciune precum si cu ajutorul Domnului am reusit sa trecem peste ele. Din experienta proprie, va pot spune ca Dumnezeu nu ramane niciodata dator si ca intotdeauna harul sau se pogoara din momentul in care intelegem sa punem inceput bun. De aceea, de indata ce intreaga comunitate a inteles ca prioritara este infrumusetarea casei Domnului Iisus, binecuvantarile Sale nu s-au lasat asteptate, dupa cuvantul dreptului Iov « Cat de bine stii Tu sa vii in ajutorul slabiciunii ! Cum dai tu ajutor bratului fara putere ! » (Iov 26, 2).

RomBel: Stiu ca ati organizat o scoala parohiala unde se fac cursuri de religie, limba romana, geografia si istoria Romaniei pentru copii. Povestiti-ne va rugam despre aceste activitati.

Pr CP: Proiectul este mai vechi, insa din cauza anumitor neajunsuri nu l-am putut concretiza decat in toamna anului 2010. Asadar, acum dispunem de spatii adecvate de invatare pentru grupele de copii, precum si de profesori cu pregatire superioara in domeniu. Prin aceste cursuri se urmareste, dupa cum se intampla si in alte parohii romanesti din diaspora, crearea si oferirea generatiei nascute pe meleaguri straine accesul si contactul cu limba, civilizatia, traditiile si credinta stramoseasca.

Pot sa va spun ca deja copiii nostri, cu ocazia sarbatorilor, au pregatit o sceneta de Craciun.

RomBel: Ne aflam in Postul Craciunului. Dati-ne va rugam cateva sfaturi despre gandurile, faptele pe care ar trebui sa le avem respectiv sa le facem.

 Pr CP: Pentru cei nascuti si care au trait o anumita perioada de timp in Romania, Postul Nasterii Domnului a reprezentat un moment de regasire duhovniceasca, de curatire a sufletului prin sfanta Spovedanie sau de linistire si echilibrare a mintii si a vietii. Aceasta, cu atat mai mult cu cat atmosfera de sarbatoare este insotita de frumoasele colinde romanesti. Pentru noi, cei aflati departe de tara, cred ca este important sa avem in vedere care este sensul real al acestei sarbatori. Vedeti, faptul ca suntem in Occident nu reprezinta neaparat un dezavantaj sau o lipsa fata de cei din tara, care se bucura intr-un mod mai deosebit de aceste momente speciale ; cred ca avem o sansa unica poate in viata sa simtim lucrarea lui Dumnezeu caci aici suntem chemati sa traim cu adevarat aceasta sarbatoare crestina prin auto-chestionarea si profunda cugetare la rostul existentei. Astfel, departe de sclipirile efemere ale luminitelor de Craciun si de o oarecare blocare intr-o « traditie » lipsita de o reala valoare, putem (re)descoperi semnificatia postului, ce nu se rezuma doar la abtinerea de la unele alimente ci si de la orice alt tip de placere (vorba, simturi, parere de sine etc.), precum si dimensiunea teologica a sarbatorii Nasterii Domnului. De aceea, va indemn sa cautati pe Dumnezeu cel Unul-Nascut in aproapele nostru, in cel in nevoie, in cel in lipsa, in cel bolnav, in cel singur. O vorba buna, o privire compatimitoare, o imbratisare a celui in suferinta constituie modalitati excelente de intalnire cu Bunul Pastor, cu Imparatul imparatilor Cel nascut in saracioasa iesle a Betleemului 

RomBel: Care este programul parohiei în apropierea Craciunului si a Anului Nou ?

Pr CP: Dupa cum avem traditia de trei ani incoace, inainte de sarbatoarea Nasterii Domnului, corul parohiei raspandeste mesajul bucuriei Intruparii Domnului nostru Iisus Hristos  romanilor iubitori de traditii romanesti. Programul liturgic al acestei saptamani incepe de sambata dimineata cu Sfanta Liturghie a Nasterii Domnului, pentru ca, imediat dupa spectacolul organizat de copiii de la scoala parohiala, sa primim vizita lui Mos Craciun. A doua zi, duminica 26 decembrie, vom sarbatori Soborul Maicii Domnului iar pe 31 decembrie, incepand cu orele 23h30 vom intra in Noul An multumind, prin rugaciune, Domnului nostru Iisus Hristos pentru binefacerile primite in anul ce a trecut. Programul special va fi incheiat pe 01 ianuarie, de la orele 10h00, cu Sfanta Liturghie a Sfantului Vasile cel Mare.
 
RomBel: Va rugam sa adresati cateva ganduri pentru membrii Rombel.

Pr CP: Este o mare bucurie sa constat ca unde exista buna intelegere romanii pot sa se mobilizeze si sa fie uniti. Continuati sa serviti comunitatea romanilor din Belgia fara partinire si cu daruire, dupa cum ati facut-o si pana acum. Chiar daca lucrarea voastra este una virtuala si dificil de cuantificat, aceasta nu inseamna ca nu puteti face fapte bune. Rolul vostru in peisajul informativ belgo-roman este de a permite luminei cunoasterii sa patrunda acolo unde intunericul nestiintei aduce suferinta. Ramaneti in continuare optimisti si prietenosi asa cum v-am cunoscut pe voi, caci dupa cum zice Domnul : « Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet » (Proverbe 16, 24).

RomBel: parinte Constantin va multumim tare mult 

Pr CP: Va multumesc si eu pentru interesul aratat fata de parohia noastra. Fie ca praznicul Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos sa va lumineze sufletele si casele. Sa fiti sanatosi si La Multi Ani !

 

Bruxelles, 23 decembrie 2010

 

Site-ul Parohiei 

Biblioteca Parohiala

Asociatia ortodoxa romana CORFOO a parohiei "Sfantul apostol Andrei si sfantul Materne